Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
Przedmiotem zaproszenia jest roślinny analog kiełbasy parówkowej ktory zawiera strukturyzowany blend preparatów białek roślinnych w ilości od 45% do 75%, od 10% do 15% blendu olejów roślinnych, od 0,5% do 4% metylocelulozy, od 1% do 4% inaktywowanych płatków drożdżowych, od 1% do 5% suchej mieszanki białek roślinnych, od 0,5% do 3% mieszanki przypraw i aromatów, od 0,5% do 2% suszonego soku buraczanego, od 0,5% do 2% karagenu, od 8% do 15% wody oraz od 0,5 do 2,5% sproszkowanych kiełków roślin strączkowych stanowiących źródło żelaza pochodzenia organicznego lub od 0,00001% do 0,01% żelaza pochodzenia nieorganicznego, korzystnie w postaci siarczanu żelaza (II), a cała mieszanina jest ujednolicona, umieszczona w osłonkach i sparzona.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie roślinnymi alternatywami do produktów mięsnych na półkach sklepowych oprócz żywności wygodnej pochodzenia zwierzęcego coraz częściej można znaleźć te pochodzenia roślinnego. Ograniczenie spożycia mięsa skłania ludzi do poszukiwanie roślinnych zamienników popularnych produktów mięsnych. Większość dostępnych produktów roślinnych jest jednak ograniczonej wartości odżywczej, z uwagi na zastosowane składniki zawierają niepełnowartościowe pod względem aminokwasów białko, jak również zawierają nisko przyswajalne żelazo. W związku z tym, w toku realizacji tego projektu, opracowano recepturę i technologię produkcji roślinnego analogu kiełbasy parówkowej, w której wykorzystano odpowiednio dobrany blend białek roślinnych zapewniający otrzymanie produktu o wartości odżywczej analogicznej do mięsa, ponadto zastosowano żelazo w formie łatwo przyswajalnej ferrytyny, a także odpowiednio skomponowany blend olejów roślinnych o korzystnym żywieniowo profilu kwasów tłuszczowych omega6-omega3 wynoszącym 5:1.
STAN OCHRONY PRAWNEJ I TECHNOLOGII:
Technologię stanowią zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP nr P.445946 z dnia 30 sierpnia 2023 roku oraz nieopatentowana i nieujawniona do wiadomości publicznej wiedza (know-how) stanowiąca tajemnicę Ogłaszającego.
Technologia będąca przedmiotem zaproszenia została opracowana w projekcie pn. Opracowanie linii innowacyjnych pełnowartościowych zastępników produktów mięsnych na bazie surowców roślinnych z zastosowaniem dodatków funkcjonalnych nr LIDER/27/0105/L-11/19/NCBR/2020 finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER.
FORMA PRZEKAZANIA TECHNOLOGII:
Dokumentacja technologiczna
FORMY KOMERCJALIZACJI:
1. Licencja wyłączna lub licencja niewyłączna
WYSOKOŚĆ OPŁAT LICENCYJNYCH/CEN ZA NABYCIE PRAW:
WARUNKI ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT:
1. Termin składania ofert – ciągły nabór ofert.
14. Ogłaszający nie jest zobowiązany do zwrotu Oferentom jakichkolwiek kosztów związanych z przygotowaniem i złożeniem ofert lub prowadzeniem negocjacji.
SPOSÓB SKŁADANIA OFERTY:
Oferty należy składać w języku polskim na załączonym formularzu ofertowym (załącznik nr 1 do niniejszego Zaproszenia). Oferta powinna być podpisana przez upoważnionych przedstawicieli Oferenta. Ofertę uważa się za złożoną w dniu jej doręczenia w formie pisemnej na adres Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu lub w formie elektronicznej na adres ciitt@up.poznan.pl. Ogłaszający nie odpowiada za ewentualne problemy techniczne związane z pocztą elektroniczną w zakresie odnoszącym się do warunków niniejszego Zaproszenia do składania ofert i sposobu składania oferty
DANE KONTAKTOWE:
CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII
UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU
Kolegium Rungego
Zaproszenie-z-dnia-17-stycznia-2024-roku-nr-04_L_2024.pdf
Załącznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-4_L_2024.pdf
Załącznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-4_L_2024.xls
Załącznik_nr_2_Formularz_oferty_zakupu_licencji_4_L_2024.pdf
Załącznik_nr_2_Formularz_oferty_zakupu_licencji_4_L_2024.xls