Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
Przedmiotem zaproszenia jest technologia produkcji mikrobiologicznego preparatu doglebowego, czyli bionawozu, zawierającego żywe mikroorganizmy zdolne do solubilizacji nierozpuszczalnych form fosforu zawartych w glebie. Technologia pozwala na otrzymywanie preparatu opartego o wyselekcjonowane bakterie Bacillus subtilis, Pseudomonas libanensis oraz Bacillus amyloliquefaciens, jak również na procesie uzyskiwania mikroorganizmów do produkcji takiego preparatu.
Fosfor (P) jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla roślin. Bierze udział w wielu różnorodnych procesach biochemicznych, w tym w metabolizmie lipidów i biosyntezie kwasów nukleinowych i błon komórkowych. Biorąc pod uwagę jego stosunkowo niską biodostępność jest to jeden z najbardziej ograniczających składników odżywczych występujących w ekosystemach rolniczych. Implikowane doglebowo nawozy fosforowe są wykorzystywane przez rośliny jedynie w ograniczonym zakresie. Nadmierne nawożenie powoduje akumulację tego pierwiastka w glebie w formie rozpuszczalnej jak i nierozpuszczalnej. Zjawisko to może przyczyniać się do eutrofizacji wód rzek i jezior. Stąd też opracowanie nowoczesnych metod poprawy biodostępności nierozpuszczalnych form fosforu obecnego w glebach rolniczych ma fundamentalne znaczenie. Pozwala bowiem ograniczyć stosowanie nawozów sztucznych - a tym samym łagodzi skutki stosowania tego pierwiastka w stopniu wykraczającym poza wymagania roślin.
Przedmiotem technologii jest sposób pozyskiwania szczepu bakterii solubilizujących fosfor (PSB). PSB są zdolne do przekształcania nierozpuszczalnego fosforu w formy rozpuszczalne, o wysokiej biodostępności dla roślin. Nowe preparaty, oparte o wyselekcjonowane mikroorganizmy mogą przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji, a także ochrony środowiska naturalnego. Technologia opisuje także sposób wytwarzania preparatu poprzez hodowlę poszczególnych szczepów metodą okresową w kontrolowanych warunkach, z wykorzystaniem bioreaktorów wyposażonych w mieszadła mechaniczne, systemy napowietrzania pożywki oraz kontroli piany, pH i natlenienia.
STAN OCHRONY PRAWNEJ I TECHNOLOGII:
W skład technologii wchodzą szczepy bakterii Bacillus subtilis, Pseudomonas libanensis oraz Bacillus amyloliquefaciens oraz związana z nimi nieujawniona do wiadomości publicznej wiedza (know-how) stanowiąca tajemnicę Ogłaszającego.
Prawa majątkowe technologii przysługują w 100% Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu.
FORMA PRZEKAZANIA TECHNOLOGII:
Dokumentacja technologiczna
FORMY KOMERCJALIZACJI:
1. Licencja wyłączna lub licencja niewyłączna
WYSOKOŚĆ OPŁAT LICENCYJNYCH/CEN ZA NABYCIE PRAW:
WARUNKI ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT:
1. Termin składania ofert – ciągły nabór ofert.
14. Ogłaszający nie jest zobowiązany do zwrotu Oferentom jakichkolwiek kosztów związanych z przygotowaniem i złożeniem ofert lub prowadzeniem negocjacji.
SPOSÓB SKŁADANIA OFERTY:
Oferty należy składać w języku polskim na załączonym formularzu ofertowym (załącznik nr 1 do niniejszego Zaproszenia). Oferta powinna być podpisana przez upoważnionych przedstawicieli Oferenta. Ofertę uważa się za złożoną w dniu jej doręczenia w formie pisemnej na adres Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu lub w formie elektronicznej na adres ciitt@up.poznan.pl. Ogłaszający nie odpowiada za ewentualne problemy techniczne związane z pocztą elektroniczną w zakresie odnoszącym się do warunków niniejszego Zaproszenia do składania ofert i sposobu składania oferty
DANE KONTAKTOWE:
CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII
UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU
Kolegium Rungego
Zaproszenie-z-dnia-25-stycznia-2024-roku-nr-07_KBiMŻ_2024.pdf
Załącznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-07_KBiMŻ_2024.pdf
Załącznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-07_KBiMŻ_2024.xls
Załącznik_nr_2_Formularz_oferty_zakupu_licencji_07_KBiMŻ_2024.pdf
Załącznik_nr_2_Formularz_oferty_zakupu_licencji_07_KBiMŻ_2024.xls