Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-637 Poznań
PRZEDMIOT OGŁOSZENIA:
OPIS TECHNOLOGII:
Przedmiotem zaproszenia jest technologia polegająca na uzyskaniu drogą biotechnologiczną surowca kosmetycznego w postaci nieaktywnej biomasy niemodyfikowanych genetycznie drożdży Saccharomyces cerevisae, które w swoich komórkach zawierają zakapsułkowaną witaminę E (tokoferol). Innowacyjny surowiec kosmetyczny to efekt procesu biotechnologicznego, którego założenie polega na mikrokapsułkowaniu substancji funkcjonalnych, witamin o właściwościach hydrofobowych w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisae. Biomasa drożdży będzie stanowiła bazę dla innowacyjnego surowca otrzymanego na drodze bioprocesu z udziałem grzybów, stanowiących odpad z przemysłu browarniczego. W tym przypadku drożdże będą pełniły funkcję naturalnych „mikropojemników” dla substancji aktywnych. Plusami takiej technologii są niskie koszty (wykorzystanie drożdży będących produktem ubocznym np. z przemysłu browarniczego), łagodne warunki umożliwiające kapsułkowanie związków termolabilnych (np. witamin). Wartością dodaną surowca będzie wysoka zawartość białka (40-50%), zawartość aminokwasów takich jak lizyna, tryptofan, treonina, metionina, cysteina; witamin jak tiamina – B1, ryboflawina B2, witamina PP-B3, biotyna – B7, kwas foliowy B9 jak i substancji mineralnych jak fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selen, chrom, co jeszcze bardziej podnosi wartość funkcjonalną opracowanego surowca. Innowacyjny surowiec jest dedykowany branży kosmetycznej, ze szczególnym naciskiem na preparaty kosmetyczne w postaci emulsji. Proces otrzymywania surowca kosmetycznego jest zgodny ze strategią zrównoważonego rozwoju, z uwagi na wykorzystanie odpadów z innej gałęzi przemysłu (przemysł browarniczy), jak i niskie zapotrzebowanie energetyczne (energy saving ) a także bezodpadowość (zero/ less waste). Obecnie na rynku polskim jak i zagranicznym nie ma podobnych rozwiązań. Do tej pory substancje aktywne były i nadal są kapsułkowane w kapsułkach polimerowych, które są otrzymywane w mniej przyjaznym środowisku procesie technologicznym jak i nie pozwalają na kontrolowane uwalniania zawartych w mikrokapsułkach substancji aktywnych jak w przypadku zaproponowanego powyżej rozwiązania.
STAN OCHRONY PRAWNEJ I TECHNOLOGII:
Technologię stanowią zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP nr P.443949 z dnia 2 marca 2023 roku oraz nieopatentowana i nieujawniona do wiadomości publicznej wiedza (know-how) stanowiąca tajemnicę Ogłaszającego.
FORMA PRZEKAZANIA TECHNOLOGII:
Dokumentacja technologiczna
FORMY KOMERCJALIZACJI:
1. Licencja wyłączna lub licencja niewyłączna
WYSOKOŚĆ OPŁAT LICENCYJNYCH/CEN ZA NABYCIE PRAW:
WARUNKI ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT:
1. Termin składania ofert – ciągły nabór ofert.
14. Ogłaszający nie jest zobowiązany do zwrotu Oferentom jakichkolwiek kosztów związanych z przygotowaniem i złożeniem ofert lub prowadzeniem negocjacji.
SPOSÓB SKŁADANIA OFERTY:
Oferty należy składać w języku polskim na załączonym formularzu ofertowym (załącznik nr 1 do niniejszego Zaproszenia). Oferta powinna być podpisana przez upoważnionych przedstawicieli Oferenta. Ofertę uważa się za złożoną w dniu jej doręczenia w formie pisemnej na adres Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu lub w formie elektronicznej na adres ciitt@up.poznan.pl. Ogłaszający nie odpowiada za ewentualne problemy techniczne związane z pocztą elektroniczną w zakresie odnoszącym się do warunków niniejszego Zaproszenia do składania ofert i sposobu składania oferty
DANE KONTAKTOWE:
CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII
UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU
Kolegium Rungego
Zaproszenie-z-dnia-26-kwietnia-2023-roku-nr-14_ININ4.0_2023.pdf
Załącznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-14_2023.pdf
Załącznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-14_2023.xls
Załącznik_nr_2_Formularz_oferty_zakupu_licencji_14_2023.pdf
Załącznik_nr_2_Formularz_oferty_zakupu_licencji_14_2023.xls