10/05/2018, 12:18

Obowiązek zgłaszania wyników B+R do Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Zgodnie z Regulaminem zarządzania prawami autorskimi, prawami pokrewnymi, prawami własności przemysłowej oraz zasad komercjalizacji w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, pracownik zobowiązany jest dokonać zgłoszenia powstałych wyników B+R nie później niż w terminie 3 miesięcy od zakończenia badań do Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Wzór Formularza „Zgłoszenie rezultatu wyników badań naukowych lub prac rozwojowych wraz z know-how” znajduje się na stronie internetowej Centrum (http://www.ciitt.up.poznan.pl/Pliki-do-pobrania,p8.html). Bliższych informacji w zakresie wyżej wskazanym udzielają pracownicy Centrum (Piotr Sajna, mail: sajna@up.poznan.pl, tel. 61 8466265).

Terminowa realizacja powyższego obowiązku jest szczególnie istotna w przypadku stworzenia dóbr intelektualnych w ramach projektów dofinansowanych np. przez NCBR, gdzie jako wskaźniki rezultatu wskazano komercjalizację opracowanych w projekcie wyników B+R. Zgłoszenie wyników B+R do Centrum stanowi bowiem podstawę do wszczęcia procedury komercjalizacji (która powinna zostać zakończona do czasu złożenia raportu z wdrożenia wyników projektu), obejmującej szereg działań podejmowanych w pierwszej kolejności w ramach Uniwersytetu, a następnie w relacjach z przedsiębiorcami. Schemat procesu komercjalizacji wyników B+R na Uniwersytecie wraz z opisem znajduje się na stronie internetowej Centrum (http://www.ciitt.up.poznan.pl/Komercjalizacja,p6.html).

Jednocześnie Centrum Innowacji i Transferu Technologii zwraca się do pracowników Uniwersytetu z prośbą o monitorowanie badań naukowych/prac rozwojowych prowadzonych z udziałem doktorantów i studentów. Powyższa prośba dotyczy w szczególności pracowników Uniwersytetu pełniących funkcje: kierowników projektów naukowo-badawczych/badawczo-rozwojowych, opiekunów kół naukowych, promotorów prac dyplomowych/rozpraw doktorskich oraz opiekunów infrastruktury badawczej/aparatury naukowo-badawczej. Zgodnie bowiem z przywołanym wyżej Regulaminem (§9) prawa majątkowe do dóbr intelektualnych (w szczególności chronionych Prawem własności przemysłowej) stworzonych przez doktorantów/studentów przy pomocy Uniwersytetu przysługują zasadniczo Uniwersytetowi. W przypadku natomiast wykazania przez doktoranta/studenta, iż przy tworzeniu dóbr intelektualnych nie korzystał z jakiegokolwiek wsparcia Uniwersytetu: finansowego materiałowego, organizacyjnego lub infrastrukturalnego, prawa majątkowe do takiego dobra przysługują wyłącznie studentowi/doktorantowi. Możliwa jest także sytuacja pośrednia, w której doktorant/student przy tworzeniu dobra intelektualnego korzystał jedynie w jakimś zakresie z opisanego wyżej wsparcia Uniwersytetu, w takim przypadku powstaje wspólność praw majątkowych Uniwersytetu i doktoranta/studenta do takiego dobra.

 

Podkreślić należy, iż niezbywalne prawa osobiste pozostają przy doktorancie/studencie będącym twórcą dobra intelektualnego, natomiast prawa majątkowe umożliwiają zarobkowe korzystanie z takiego dobra (w konsekwencji podział środków z komercjalizacji pomiędzy Uniwersytet i doktoranta/studenta w przypadku wspólności praw majątkowych), jednakże wiążą się z ponoszeniem określonych kosztów przez współuprawnionych. Tylko aktywny udział pracowników Uniwersytetu w powyższym zakresie umożliwi zabezpieczenie praw nie tylko Uniwersytetu, ale także doktorantów i studentów do tworzonych z ich udziałem dóbr intelektualnych (np. zgłoszenie w UPRP), oraz w dalszej kolejności efektywną współpracę Uniwersytetu z przedsiębiorcami na etapie komercjalizacji celem ich wdrożenia (rozpoczęcie produkcji w oparciu o technologie wytworzone w ramach Uniwersytetu).

KONTAKT

Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
Zobacz jak można do nas dojechać
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest współfinansowany ze środków finansowych na naukę w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top