Zgodnie z Regulaminem zarządzania prawami autorskimi, prawami pokrewnymi, prawami własności przemysłowej oraz zasad komercjalizacji w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, pracownik zobowiązany jest dokonać zgłoszenia powstałych wyników B+R nie później niż w terminie 3 miesięcy od zakończenia badań do Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Wzór Formularza „Zgłoszenie rezultatu wyników badań naukowych lub prac rozwojowych wraz z know-how” znajduje się na stronie internetowej Centrum (http://www.ciitt.up.poznan.pl/Pliki-do-pobrania,p8.html). Bliższych informacji w zakresie wyżej wskazanym udzielają pracownicy Centrum (Piotr Sajna, mail: sajna@up.poznan.pl, tel. 61 8466265).
Terminowa realizacja powyższego obowiązku jest szczególnie istotna w przypadku stworzenia dóbr intelektualnych w ramach projektów dofinansowanych np. przez NCBR, gdzie jako wskaźniki rezultatu wskazano komercjalizację opracowanych w projekcie wyników B+R. Zgłoszenie wyników B+R do Centrum stanowi bowiem podstawę do wszczęcia procedury komercjalizacji (która powinna zostać zakończona do czasu złożenia raportu z wdrożenia wyników projektu), obejmującej szereg działań podejmowanych w pierwszej kolejności w ramach Uniwersytetu, a następnie w relacjach z przedsiębiorcami. Schemat procesu komercjalizacji wyników B+R na Uniwersytecie wraz z opisem znajduje się na stronie internetowej Centrum (http://www.ciitt.up.poznan.pl/Komercjalizacja,p6.html).
Jednocześnie Centrum Innowacji i Transferu Technologii zwraca się do pracowników Uniwersytetu z prośbą o monitorowanie badań naukowych/prac rozwojowych prowadzonych z udziałem doktorantów i studentów. Powyższa prośba dotyczy w szczególności pracowników Uniwersytetu pełniących funkcje: kierowników projektów naukowo-badawczych/badawczo-rozwojowych, opiekunów kół naukowych, promotorów prac dyplomowych/rozpraw doktorskich oraz opiekunów infrastruktury badawczej/aparatury naukowo-badawczej. Zgodnie bowiem z przywołanym wyżej Regulaminem (§9) prawa majątkowe do dóbr intelektualnych (w szczególności chronionych Prawem własności przemysłowej) stworzonych przez doktorantów/studentów przy pomocy Uniwersytetu przysługują zasadniczo Uniwersytetowi. W przypadku natomiast wykazania przez doktoranta/studenta, iż przy tworzeniu dóbr intelektualnych nie korzystał z jakiegokolwiek wsparcia Uniwersytetu: finansowego materiałowego, organizacyjnego lub infrastrukturalnego, prawa majątkowe do takiego dobra przysługują wyłącznie studentowi/doktorantowi. Możliwa jest także sytuacja pośrednia, w której doktorant/student przy tworzeniu dobra intelektualnego korzystał jedynie w jakimś zakresie z opisanego wyżej wsparcia Uniwersytetu, w takim przypadku powstaje wspólność praw majątkowych Uniwersytetu i doktoranta/studenta do takiego dobra.
Podkreślić należy, iż niezbywalne prawa osobiste pozostają przy doktorancie/studencie będącym twórcą dobra intelektualnego, natomiast prawa majątkowe umożliwiają zarobkowe korzystanie z takiego dobra (w konsekwencji podział środków z komercjalizacji pomiędzy Uniwersytet i doktoranta/studenta w przypadku wspólności praw majątkowych), jednakże wiążą się z ponoszeniem określonych kosztów przez współuprawnionych. Tylko aktywny udział pracowników Uniwersytetu w powyższym zakresie umożliwi zabezpieczenie praw nie tylko Uniwersytetu, ale także doktorantów i studentów do tworzonych z ich udziałem dóbr intelektualnych (np. zgłoszenie w UPRP), oraz w dalszej kolejności efektywną współpracę Uniwersytetu z przedsiębiorcami na etapie komercjalizacji celem ich wdrożenia (rozpoczęcie produkcji w oparciu o technologie wytworzone w ramach Uniwersytetu).