13/04/2022, 16:14

Spotkanie online z przedstawicielami Sieci Badawczej Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego

12 kwietnia 2022 roku, w związku z rozpoczęciem współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Poznańskim Instytutem Technologicznym, odbyło się spotkanie online podczas którego został zaprezentowany zakres merytoryczny prac poszczególnych Centrów oraz zostały omówione możliwości związane z podjęciem współpracy badawczej i projektowej obu jednostek.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu reprezentowali prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP oraz prof. dr. hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i  współpracy międzynarodowej. Rektorzy, którzy rozpoczynając spotkanie podkreślali potencjał i możliwości, jakie niesie za sobą współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z Siecią Badawczą Łukasiewicz-PIT. Ze strony Łukasiewicz-PIT spotkanie prowadzili: Dyrektor Instytutu dr hab. Arkadiusz Kawa, Zastępca Dyrektora ds. Badań dr inż. Przemysław Zawodny oraz Dyrektorzy Centrów Badawczych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz została ustanowiona 1 kwietnia 2019 roku, a jej strukturę stanowi obecnie około 7000 pracowników w 26 instytutach badawczych i 400 laboratoriach. Działając zgodnie z modelem „ Science is Business”Business”, Łukasiewicz-PIT podejmuje współpracę z przedsiębiorstwami i oferuje rozwiązania usprawniające operacje biznesowe oraz umożliwiające tworzenie przełomowych technologii. Celem Łukasiewicza jest skrócenie i ułatwienie drogi przedsiębiorcy do naukowca oraz naukowca do przedsiębiorcy za pomocą systemu Wyzwań Łukasiewicza - innowacyjnego rozwiązania umożliwiającego przedsiębiorcom w krótkim czasie (15 dni roboczych) bezpłatne otrzymanie od Łukasiewicza propozycji rozwiązania zgłoszonego problemu technologicznego wraz z zespołem ekspertów i zapleczem aparaturowym. Sieć Badawcza Łukasiewicz jest trzecia największa sieć badawcza w Europie.

Podczas spotkania przedstawiciele Łukasiewicz-PIT omówili obszary współpracy między Uniwersytetem Przyrodniczym, a Siecią Badawczą Łukasiewicz-PIT, które wyjściowo dotyczyć będą:

• PUBLIKACJI – wykorzystanie ogromnego potencjał i doświadczenia UPP i praca wspólnie z naukowcami z UPP w tym zakresie,
  • PROJEKTÓW – połączenie doświadczenie w pozyskiwaniu i realizacji projektów międzynarodowych Ł-PIT z doświadczenie naukowców UPP,
  • WYMIANA WIEDZY I DOŚWIADCZEŃ –staże, wykłady, warsztaty, wspólne konferencje dla pracowników UPP i Ł-PIT,
  • DOKTORATY WDROŻENIOWE – realizacja programu doktoratów wdrożeniowych pracowników  Ł-PIT na uczelni w oparciu o technologię powstającą i rozwijaną w Instytucie,
  • INNE – komercjalizacja, inkubacja, praktyki i staże dla studentów, współdzielenie zasobów.

Następnie przedstawiciele poszczególnych Centrów Sieci Łukasiewicz zaprezentowali swoje jednostki i omówili zakresy merytoryczne realizowane w ich strukturach. Szczegółowe informacje dotyczące Centrów Badawczych dostępne są pod adresem: https://pit.lukasiewicz.gov.pl/centra-badawcze/

Dla tych z Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu przekazujemy: