09/11/2015, 13:44

Inkubator Innowacyjności – sukces komercjalizacji

W październiku b.r. zakończyła się współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. Inkubator Innowacyjności.

W październiku b.r. zakończyła się współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. Inkubator Innowacyjności, realizowanej w ramach projektu systemowego MNiSW „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi i ich wynikami” nr POIG.01.01.03-00-001/08 na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Ministrem Rozwoju Regionalnego w dniu 22 września 2009 r. (Priorytet 1, Działanie 1.1 POIG, Poddziałanie 1.1.3). Celem ww. projektu było zwiększenie wpływu osiągnięć naukowych na rozwój innowacyjności i wzmocnienie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.

W zakresie otrzymanego wsparcia z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM opracowano osiem technologii w ramach, których dokonano 4 zgłoszeń patentowych. Następnie dokonano wyceny wszystkich technologii powstałych w ramach projektu Inkubator Innowacyjności. Stanowiły one podstawę do właściwego zaplanowania dalszego procesu komercjalizacji.

Ostatecznie, w ramach nawiązanej współpracy, doprowadzono do zawarcia ośmiu umów licencyjnych na oddanie do korzystania następujących technologii:

• Sposób oznaczania potencjału biodegradacyjnego mikroorganizmów oraz środowisk zanieczyszczonych węglowodorami,
  • Mamut-Treatment - system rewitalizacji stawów hodowlanych z grupy akwakultur słodkowodnych,
  • Mobilne sito do kompostu dla niewielkich instalacji,
  • Bio-Aero-Revital - system rewitalizacji silnie zanieczyszczonych małych zbiorników wodnych,
  • Membranowa technologia oczyszczania wody stosowanej podczas przygotowywania płyt fleksograficznych,
  • AirLift-Treatment - system oczyszczania i transportu ścieków bytowych,
  • System monitoringu i kontroli procesu małych kompostowni,
  • Mobilny system sterowania małymi oczyszczalniami ścieków.

Wyłączne prawa majątkowe do ww. technologii przysługują Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu.

W związku z dotychczasową współpracą  oba podmioty wyraziły chęć kontynuacji wspólnych działań w ramach kolejnych inicjatyw na rzecz komercjalizacji wyników badań i prac rozwojowych.