19/01/2017, 07:26

Ferrytyna - antidotum na niedobór żelaza

Problem anemii wynikającej z niedoborów żelaza dotyka znaczną część populacji (ok. 2 mld ludzi) i jest najpowszechniej występującą formą niedożywienia na świecie. Najlepiej przyswajalne żelazo, to żelazo hemowe, natomiast związki żelaza obecne w roślinach zazwyczaj wykazują ograniczoną biodostępność. Wyjątkiem jest w tym przypadku żelazo ferrytynowe. W wyniku przeprowadzonych badań dowiedziono, że ta forma żelaza charakteryzuje się dobrą przyswajalnością, porównywalną z FeSO4 (standard farmaceutyczny), ale w przeciwieństwie do FeSO4 – zminimalizowane są efekty uboczne ze strony układu pokarmowego podczas suplementacji żelaza w formie ferrytyny.

Celem przeprowadzonych badań było zwiększenie w roślinach metodami hodowlanymi ekspresję naturalnie przez nie wytwarzanego białka - ferrytyny, obecnego praktycznie w każdej żywej komórce, pełniącej funkcję magazynu żelaza. Uzyskany w ten sposób materiał roślinny, po odpowiednim przetworzeniu, miał stać się bazą do produkcji żywności wzbogaconej w żelazo lub suplementów diety.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wspólnie z Instytutem Chemiii Bioorganicznej PAN opatentował metodę hodowli kiełków roślinnych zawierających nawet kilkudziesięciokrotnie podwyższoną zawartość żelaza. 

Następnie, w ramach projektu POIG 01.01.02 -00-061/09 pt. “Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych” opracowano technologię produkcji żywności wzbogaconej w powyższe kiełki czyli: makaronów, chrupek kukurydzianych, wafli ryżowych, chleba bezglutenowego, budyniu, kisielu oraz kasz instant z przyprawami.

http://platontv.pl/show/7092 

KONTAKT

Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
Zobacz jak można do nas dojechać
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest współfinansowany ze środków finansowych na naukę w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top