19/06/2023, 11:41

DEMODAY - Finał projektu StartUPP! PULS

15 czerwca 2023 roku w Collegium Rungego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbył się DEMODAY stanowiący finał projektu StartUPP! PULS finansowanego ze środków Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. Podczas finału sześć zespołów studentów prezentowało przygotowane przez siebie modele biznesowe dla wynalazków opracowanych przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego. Prezentacje miały formę tak zwanych pitch decków czyli pięciominutowych wystąpień podczas których studenci prezentowali założenia biznesowe komercjalizacji w metodyce Business Model Canvas.
Projekt wystratował w styczniu 2023 roku i jego celem było podniesienie świadomości na temat przedsiębiorczości i zarządzania innowacją w środowisku akademickim. Spośród chętnych zgłoszonych do projektu wybranych zostało sześć zespołów, które w toku warsztatowych spotkań pracowały przez 6 miesięcy nad założeniami modelu biznesowego dla wybranych wynalazków chronionych europejskim zgłoszeniem patentowym.  Dla studentów była to niebywała szansa pracy na  na żywym materiale stanowiącym własność intelektualną uczelni.  Warsztaty odbywały się pod nadzorem fachowców i ekspertów z Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Studenci mieli też szansę konsultacji z twórcami wynalazków, nad którymi pracowali. Projekt pozwolił na pogłębienie wiedzy w zakresie komercjalizacji i rynkowego wykorzystania innowacji oraz pobudzenie przedsiębiorczego myślenia na temat wyników prac badawczych zarówno po stronie studentów jak i twórców.

Podczas Demoday zespoły studentów prezentowały efekty swojej pracy przed jury składającym się z przedstawicieli funduszy inwestycyjnych oraz partnerów uczelni. W jury zasiedli: Aleksander Kłósek z YouNick Mint, Michał Wujewski z Seed Fund Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego, Natalia Kozanecka z Lab 150, Tomasz Goliński z CoFounder Zone oraz Piotr Nędzewicz z Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny. Członkowie jury wyrazili swój zachwyt nad przygotowaniem merytorycznym uczestników projektu oraz formą prezentacji opracowanych modeli biznesowych. 

Spośród występujących zespołów wybrane zostały dwa zwycięskie: zespół który przygotował i zaprezentował najlepszy pitch deck oraz zespół, który opracował najlepszy raport opisujący wypracowany model biznesowy.  W tej kategorii pitch zwycięzcami zostali Yolanda Rajagukguk i Arnold Marcellus,  którzy opracowali model biznesowy dla wynalazku prof. UPP dr hab. Małgorzaty Gumiennej - probiotycznych i prozdrowotnych przekąsek na bazie roślin strączkowych. W kategorii najlepszego raportu opisującego zakładany model biznesowy dla wybranego wynalazku, zwyciężczyniami okazały się panie Zofia Bartkowiak, Maria Duma i Aleksandra Batorska, które przygotowały model biznesowy dla wynalazku dr. inż. Krzysztofa Wiaderka - nowoczesnego mechanizmu składanego stolika stanowiącego integralny element mebli tapicerskich. Nagrodą główną w obu kategoriach były tablety z klawiaturą, które organizatorzy konkursu uznali za pomocne w pracy przyszłych właścicieli innowacyjnych startupów, w role których na 6 miesięcy wcielili się studenci UPP.

DemoDay z dnia 15 czerwca pokazuje jak ważne i potrzebne jest w nowoczesnej uczelni przedsiębiorcze myślenie o nauce i jej wynikach. 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w trakcie trwania całego projektu!



KONTAKT

Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
Zobacz jak można do nas dojechać
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest współfinansowany ze środków finansowych na naukę w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top