Decyzja Urzędu Patentowego RP o przyznaniu patentu na wynalazek pn. „Wieloskładnikowy preparat dodawany do paszy i sposób wytwarzania paszy dla drobiu w szczególności kurcząt rzeźnych”
Centrum Innowacji i Transferu Technologii informuje, że w dniu 19 kwietnia 2023 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otrzymał decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o przyznaniu patentu na wynalazek pn. „Wieloskładnikowy preparat dodawany do paszy i sposób wytwarzania paszy dla drobiu w szczególności kurcząt rzeźnych”.
Autorami wynalazku jest zespół pracowników z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach:
- prof. dr hab. Damian Józefiak,
- prof. dr hab. Adam Cieślak,
- prof. dr hab. Małgorzata Szumacher,
- dr inż. Anita Zaworska-Zakrzewska
oraz
- prof. dr hab. Jan Jankowski, dr h.c. z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
- prof. dr hab. Ewa Sawosz Chwalibóg, SGGW w Warszawie
- prof. dr hab. Sylwester Świątkiewicz, Z-ca Dyrektora ds Nauki Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie
- dr inż. Anna Arczewska-Włosek, Zakałd Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie
- dr hab. Artur Jóźwik, prof. Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu
Wynalazek został opracowany w projekcie GUTFEED - innowacyjne żywienie w zrównoważonej produkcji drobiarskiej, który został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu "Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" BIOSTRATEG, nr umowy: BIOSTRATEG1/267659/7/NCBR/2015.
Patent na powyższy wynalazek otrzymali również: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie, Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu, Herberry Sp. z o.o. (Stawiguda), Dsm Nutritional Products Sp. z o.o. (Mszczonów), Centrum Badań Dna Sp. z o.o. (Poznań), Piast Pasze Sp. z o.o. (Lewkowiec), Piast Pasze II Sp. z o.o. (Płońsk).
Link do strony projektu: http://gutfeed.pl/