16/05/2023, 14:14

Decyzja Urzędu Patentowego RP o przyznaniu patentu na wynalazek pn: Sposób produkcji biofunkcjonalnego płynu do higieny intymnej dla kobiet

Centrum Innowacji i Transferu Technologii informuje, że w dniu 10 maja 2023 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otrzymał decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o przyznaniu patentu na wynalazek: Sposób produkcji biofunkcjonalnego płynu do higieny intymnej dla kobiet.
Patent został opracowany w ramach projektu pracy przedwdrożeniowej pod nazwą: Opracowanie biofunkcjonalnego płynu do higieny intymnej dla kobiet (Akronim: ProBioIntima).

ProBioIntima to
innowacyjny biofunkcjonalny płyn do higieny intymnej dedykowanego kobietom w okresie menopauzalnym. Bazę dla nowoopracowanego płynu myjącego stanowi poferment stanowiący efekt procesu fermentacji  surowców pochodzenia roślinnego (pluskwica groniasta, koniczyna łąkowa, niepokalanek mnisi, malwa różowa, mniszek lekarski, lucerna siewna, szałwia lekarska, chmiel zwyczajny, żeń-szeń i anyż) bogatych w stymulatory receptorów estrogenowych, przy udziale unikatowego zestawu bakterii probiotycznych z gatunku Lactobacillus rhamnosus GG, L. acidophilus, Bifidobacterium animalis, Streptococcus thermophillus, S. salivarius. Równolegle opracowano skład matrycy kosmetycznej typu żel myjący z wykorzystaniem półproduktów pochodzenia naturalnego. Nowoopracowany produkt został poddany badaniom fizyko-chemicznym, biofunkcjonalnym, dermatologicznym  i aplikacyjno-użytkowym.

Autorką wynalazku jest Pani prof. UPP dr hab. Daria Szymanowska z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, Wydziału Nauk i Żywności i Żywieniu.

Serdeczne gratulacje!