Centrum Innowacji i Transferu Technologii informuje, że w dniu 23 listopada 2022 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otrzymał decyzje Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o przyznaniu patentów na wynalazki:
- "Sposób na obniżenie poziomu glukozylanów w śrucie rzepakowej poprzez fermentację z zastsowaniem enzymów i bakterii"
- "Sposób redukcji fosforu fitynowego w śrucie rzepakowej poprzez fermentację z dodatkami enzymatycznymi i bakteriami"
- "Sposób uszlachetnienia śruty rzepakowej poprzez zastosowanie procesu wglębnej fermentacji z zastosowaniem enzymów i bakterii jako sposób na redukcję oligosacharydów z rodziny rafinozy"
Autorami wynalazku z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest zespół pracowników z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach: prof. dr hab. Damian Józefiak, prof. dr hab. Adam Cieślak, prof. dr hab. Małgorzata Szumacher, dr inż. Anita Zaworska-Zakrzewska, dr hab. Małgorzata Kasprowicz-Potocka.
Wynalazki zostały opracowane w projekcie GUTFEED - innowacyjne żywienie w zrównoważonej produkcji drobiarskiej, który został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu "Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" BIOSTRATEG, nr umowy: BIOSTRATEG1/267659/7/NCBR/2015 został opracowany we współpracy z:
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- SGGW / Warsaw University of Life Sciences
- Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy
- Instytut Genetyki I Hodowli Zwierząt Pan
- Herberry Sp. z o.o.
- DSM Nutritional Products Mszczonów
- Centrum Badań DNA
- PIAST PASZE (Lewkowice)
- Piast Pasze II (Płońsk)
Link do strony projektu: http://gutfeed.pl/
Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom!