Centrum Innowacji i Transferu Technologii serdecznie zaprasza pracowników Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na szkolenie z zakresu prawa żywnościowego w kontekście komercjalizacji wyników badań naukowych i wdrażania nowych produktów spożywczych na rynek w ramach realizacji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Inkubator Innowacyjności 4.0”, współfinansowanego ze środków finansowych na naukę w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
W nawiązaniu do wcześniej złożonej deklaracji uczestnictwa w szkoleniu przekierowanej do Centrum przez Panią Dziekan prof. UPP dr hab. Bożenę Danyluk prosimy o mailowe potwierdzenie udziału w szkoleniu. Potwierdzenie prosimy przesłać na adres: inin@up.poznan.pl w temacie wpisując "Szkolenie prawo żywnościowe" oraz w treści wiadomości podając następujące informacje:
- imię i nazwisko,
- nazwę reprezentowanej jednostki,
- mail i telefon kontaktowy.
Uwaga! Szkolenie jest limitowane pod względem ilości dostępnych miejsc. W przypadku braku możliwości stawienia się na szkolenie w konkretnym dniu, bądź w przypadku całkowitej rezygnacji z udziału w szkoleniu bardzo prosimy poinformować o tym wcześniej Centrum oraz wskazać osobę, która mogłaby zająć wolne miejsce.
Szkolenie odbędzie się stacjonarnie w Poznaniu w formie hybrydowej i obejmuje 16 godzin zegarowych, które zostaną podzielone na 3 dni:
· 24.11.2022 r. godz. 12:00 - 16:00 (4h) stacjonarnie w Poznaniu,
· 25.11.2022 r. godz. 09:00 – 17:00 (8h) stacjonarnie w Poznaniu,
· 02.12.2022 r. godz. 10:00-14:00 (4h) on-line
Szkolenie dedykowane jest pracownikom naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu realizującym projekty badawczo-rozwojowe w celu umiejętnego planowania w projektach zadań związanych z prawem żywnościowym w odniesieniu do opracowanych technologii. Drugą grupą odbiorców są brokerzy innowacji i inne osoby zajmujące się komercjalizacją wyników projektów naukowych.
Zakres tematyczny szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Nowa żywność (Definicja i przykłady; Dlaczego nowa żywności ma szczególne uregulowania prawne? Jak sprawdza się czy dany składnik jest nową żywnością? Wpływ uznania substancji za novel food na komercjalizację produktu; Procedura autoryzacji; Aktualnie rozpatrywane wnioski; Znaczenie kategorii novel food w innowacjach produktów plant-based; Nowa żywność a oświadczenia zdrowotne.
- Kategorie żywności (Borderline products)
- Żywności pozyskana z grzybów i grzybni (Ramy prawne – możliwość zastosowania)
- Zrównoważona produkcja (Odpad, produkt uboczny, czy surowiec – wpływ kwalifikacji na możliwość wykorzystania składnika w produkcji żywności)
- GMO wykorzystywane w procesach produkcji żywności (Leghemoglobina sojowa - studium przypadku)
- Żywność funkcjonalna i prozdrowotna (Czy opracowanie funkcjonalnego składnika bez uzyskania zezwolenia na stosowanie oświadczenia zdrowotnego ma sens? Podstawowe zasady stosowania oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych; Procedura zezwolenia – uzasadnienie, dokumentacja, czas, koszty)
- Dodatki do żywności (Definicja, charakterystyka, cel stosowania, przykłady zastosowań; Wykazy dozwolonych substancji – gdzie są, jak je odczytywać, jakie mają znaczenie? Jak stosuje się dodatki – zasady, ograniczenia, specyfikacje; Dodatki vs składniki żywności – gdzie leży granica, sposoby na rozróżnianie; Dodatki vs substancje pomocnicze w przetwórstwie; Autoryzacja dodatków – procedura uzyskiwania zezwolenia, zmiany warunków stosowania; Nowe dodatki – informacje nt. dyskutowanych obecnie substancji, które pojawią się w wykazie)
- Enzymy spożywcze (Czym są – definicja i charakterystyka; Enzymy stosowane w produkcji żywności i ich kwalifikacja (składnik – dodatek – substancja pomocnicza); Wymogi dla enzymów – wskazówki; Ocena bezpieczeństwa enzymów przez EFSA a wykaz dozwolonych enzymów – kiedy?)
Spotkanie przeprowadzone zostanie przez przedstawicieli Kancelarii IGI Food Consulting. Dwa pierwsze dni (24 i 25.11.2022) stanowić będą część teoretyczną/wykładową, natomiast 3 dzień szkoleniowy (02.12.2022) to sesja Q&A (pytań i odpowiedzi). Pytania można zgłaszać zarówno mailowo przed rozpoczęciem szkolenia (na adres inin@up.poznan.pl), jak również podczas szkolenia bezpośrednio do prowadzących.
Część stacjonarna szkolenia (24 i 25.11.2022) odbędzie się w Kolegium Rungego (ul. Wojska Polskiego 52, Poznań), a link do spotkania online (02.12.2022) otrzymają Państwo mailowo przed rozpoczęciem szkolenia od przedstawicieli firmy szkoleniowej.
Szczegółowych informacji dotyczących projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” jak i samego szkolenia udziela Broker Innowacji:
Mariusz Lesiecki
mail: inin@up.poznan.pl
tel. 61 846 62 66
kom. 507 980 177