Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-637 Poznań
PRZEDMIOT OGŁOSZENIA:
Technologia pn. Krążki pęczniejące na bazie odnawialnych surowców lignocelulozowych
OPIS TECHNOLOGII:
Przedmiotem zaproszenia jest technologia wytwarzania doniczek pęczniejących z mieszaniny torfu, wytłoków buraczanych oraz włókien drzewnych. Doniczki wytwarza się w ten sposób, że miesza się ze sobą następujące składniki w ilościach:
- torf: o wilgotności 18% - 25%, w ilości 30% do 70% udziały masowego,
- wytłoki buraczane: o wilgotności przemysłowej 65% – 80%, w ilości od 0% do 40%,
- włókno drzewne technologiczne: o wilgotności 5% - 10%, w ilości od 10 do 70%,
Wilgotność mieszaniny powinna wynosić od 30% – 40%, optymalnie 34% – 38%, przy niższej wilgotności niż 30% do układy należy dodać odpowiednią ilość wody.
Tak przygotowaną mieszaninę zagęszcza się w matrycy do gęstości 750 kg/m3 do gęstości 1000 kg/m3, przy czym najkorzystniejsza gęstość jest w zakresie 850 kg/m3 – 900 kg/m3. Przygotowaną umieszcza się w matrycy i wywiera nacisk niezbędny do uzyskania założone gęstości, to jest między 1,8 MPa a 3,5 MPa. Przyłożone obciążenie powinno z jednej strony zapewnić założoną kompresję wsadu, a z drugiej zachowanie kształtu po zdjęciu obciążenia. Przyjęty czas formowania wynosi od 30 s do 3 min.
Po uformowaniu doniczki mogą być umieszczane dodatkowo w specjalnych woreczkach z włókniny biodegradowalnej. Po uformowaniu wypraski poddaje się suszeniu do wilgotności około 10% – 15%. Suszenie może odbywać się w komorach suszarniczych w temperaturze 80°C - 100°C lub na wolnym powietrzu. Tak przygotowane doniczki mogą być już przeznaczone do sprzedaży.
STAN OCHRONY PRAWNEJ I TECHNOLOGII:
Technologię stanowi Zgłoszenie patentowe do UP RP nr P.442291 z dnia 15 września 2022 roku oraz nieopatentowana i nieujawniona do wiadomości publicznej wiedza (know-how) stanowiąca tajemnicę Ogłaszającego.
Technologia będąca przedmiotem zaproszenia została w ramach projektu „AgriBioFood PULS IUNG 4.0”, który jest współfinansowany ze środków finansowych na naukę w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Prawa majątkowe technologii przysługują w 100% Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu.
FORMA PRZEKAZANIA TECHNOLOGII:
Dokumentacja technologiczna
FORMY KOMERCJALIZACJI:
1. Licencja wyłączna lub licencja niewyłączna
WYSOKOŚĆ OPŁAT LICENCYJNYCH/CEN ZA NABYCIE PRAW:
WARUNKI ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT:
1. Termin składania ofert – ciągły nabór ofert.
14. Ogłaszający nie jest zobowiązany do zwrotu Oferentom jakichkolwiek kosztów związanych z przygotowaniem i złożeniem ofert lub prowadzeniem negocjacji.
SPOSÓB SKŁADANIA OFERTY:
Oferty należy składać w języku polskim na załączonym formularzu ofertowym (załącznik nr 1 do niniejszego Zaproszenia). Oferta powinna być podpisana przez upoważnionych przedstawicieli Oferenta. Ofertę uważa się za złożoną w dniu jej doręczenia w formie pisemnej na adres Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu lub w formie elektronicznej na adres ciitt@up.poznan.pl. Ogłaszający nie odpowiada za ewentualne problemy techniczne związane z pocztą elektroniczną w zakresie odnoszącym się do warunków niniejszego Zaproszenia do składania ofert i sposobu składania oferty
DANE KONTAKTOWE:
CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII
UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU
Kolegium Rungego
Zaproszenie-z-dnia-21-października-2022-roku-nr-31-ININ4.0-2022.pdf
Za_cznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-31_2022.pdf
Za_cznik_nr_1_Formularz_oferty_zakupu_praw-31_2022.xls
Za_cznik_nr_2_A_Formularz_oferty_zakupu_licencji_31_2022.pdf
Za_cznik_nr_2_A_Formularz_oferty_zakupu_licencji_31_2022.xls